czwartek, 30 sierpnia 2012

Lokale użytkowe, czyli nieruchomości do wynajmu

Nie wszystkich przedsiębiorców (zwłaszcza tych początkujących) stać na kupno lokalu, który będzie służył jako siedziba firmy. Wiadomo, biznes, który dopiero się rozkręca, nie daje takiego zysku, który zapewni pokrycie kosztów związanych z zakupem własnego lokalu. Do tego wszystkiego dochodzą wszystkie wydatki obowiązkowe, typu opłacenie prądu, gazu, wody… a także wszelkich pozwoleń potrzebnych do prowadzenia danej działalności. Co zatem pozostaje? Kredyt? Wcale nie! Jest lepsze rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców – lokale użytkowe! Te wynajmowane nieruchomości zapewnią młodym, ambitnym ludziom „interesu” szansę na dobry start w świecie biznesu.

Lokale użytkowe, jakie to nieruchomości?
Przybliżmy nieco samo pojęcie „lokali użytkowych”. Co to takiego? Otóż lokale użytkowe to jedno lub więcej pomieszczeń, które zostały wydzielone pewnymi stałymi przegrodami budowlanymi; nie są one mieszkaniami, pomieszczeniami gospodarczymi ani technicznym. Jako ciekawostkę warto dodać w tym miejscu, iż pojęcie lokali użytkowych pojawiło się 12 kwietnia 2002 roku, w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Lokale te miały zaspokajać codzienne potrzeby i rozwiązywać problemy mieszkańców osiedla. Spółdzielnia osiedlowa mogła budować lokale użytkowe, a następnie przydzielać je określonym osobom, które chciały prowadzić na przykład działalność usługową lub handlową. Dziś, lokale użytkowe są najchętniej wynajmowane przez młodych biznesmenów (zdarza się jednak, iż doświadczeni przedsiębiorcy też korzystają z takich nieruchomości). Takimi wynajmowanymi lokalami mogą być np. lokale produkcyjne, usługowe, małe magazyny, biura, gabinety czy też różnego rodzaju pracownie. Zasada działania jest banalnie prosta: my wynajmujemy miejsce, robimy biznes, a osoba wynajmująca przyjmuje od nas  jedynie comiesięczny czynsz.

Lokale użytkowe – przydatne rady
Gdzie szukać ogłoszeń o wynajęciu takich lokali? Odpowiedź jest oczywista: Internet! Tu znajdziemy największy wybór miejsc do wynajmu. Prawie na każdym większym portalu można bez problemu znaleźć tego typu ogłoszenia. Nieruchomości o dużej powierzchni, o małej… Do wyboru, do koloru! Jeśli już znajdziemy idealne dla nas lokum, możemy skontaktować się z ogłoszeniodawcą i umówić na spotkanie „oko w oko”. Pytajmy o wszystko: od ceny za miesięczny najem, po obowiązki najemcy i wynajmującego. Lepiej bowiem wiedzieć więcej, niż później – po podpisaniu umowy najmu - mieć pretensje, że coś nam nagle nie pasuje.