wtorek, 2 kwietnia 2013

Chcesz liczyć się na rynku pracy? Bądź gotowy na zmiany



Rynek pracy jest dziś bezwzględny. Z miesiąca na miesiąc wzrasta bowiem liczba bezrobotnych, ofert pracy zamiast przybywać, ubywa, a jednocześnie pracodawcy wymagają od nas coraz większych umiejętności, kompetencji, a także doświadczania. Współcześnie nikogo już nie dziwi fakt, że uczyć musi się przez całe życie, a zdobyte kwalifikacje prawdopodobnie nie wystarczą, aby znaleźć pracę. Tak samo większość osób oswoiło się już z faktem, że obecnie nie ma szans na to, aby przepracować 30 lat w jednym miejscu i cieszyć się z ciepłej i bezpiecznej posady. Dzisiejszy rynek pracy oczekuje od ludzi zupełnie czegoś innego, niż miało to miejsce chociażby kilkanaście / kilkadziesiąt lat temu. Dziś liczy się nie tylko dokształcanie, ale przede wszystkim czujności i gotowość na zmiany. Na szczęście, większość Polaków gotowa jest nawet na całkowite przekwalifikowanie i zmianę zawodu, ale równie często boją się tego, nie mają pomysłu na siebie bądź nie wiedzą od czego zacząć. Jak przełamać więc pierwsze lody i co zrobić, aby zmienić zawód?

  • Przede wszystkim, zajrzyjmy w głąb samych siebie. Zastanówmy się nad tym, co lubimy robić, jakie mamy zdolności i jaką pracę chcielibyśmy wykonywać. Może mamy jakąś pasję? Coś, co nas motywuje, pobudza, a co dodatkowo mogłoby przynosić nam jakieś finanse? Najlepiej, jeśli wszystkie te informacje zbierzemy np. na kartce, a wtedy łatwiej nam będzie oscylować wokół zawodów, które te cechy posiadają.
  • Kolejną, bądź inną możliwością jest zastanowienie się nad zawodami, które są obecnie najbardziej poszukiwane, opłacalne i pożądane. Z pewnością zmiana kompetencji może w tym przypadku wymagać od nas większych nakładów pracy i czasu, należy więc dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.
  • Warto również zastanowić się i jednocześnie rozejrzeć po ofertach szkoleniowych, co proponują nam uczelnie wyższe, szkoły policealne, czy ośrodki doszkalające. Może podczas tych czynności wpadniemy na życiowy pomysł, bądź znajdziemy zawód, o którym wcześniej nawet nie pomyśleliśmy. Nie zapomnijmy również o szkoleniach korespondencyjnych, czy internetowych. E-learning staje się w naszym kraju coraz popularniejszy i doceniany przez osoby, którym brakuje czasu na szkolenia stacjonarne.
  • Jeśli natomiast zdobyliśmy już nowe kwalifikacje, ale z kolei brakuje nam doświadczenia, dobrym pomysłem może być wolontariat, niekiedy staż lub niepełny etat. To z pewnością pomoże nam w przyszłości w znalezieniu bardziej stabilnej pracy.

Bez względu na to, czy chcemy podnieść kwalifikację, aby znaleźć lepszą pracę, czy jesteśmy zmuszeni to zrobić, gdyż ją straciliśmy. Bądźmy przygotowani na to, że w trakcie swojej kariery zawodowej będziemy się przekwalifikowywać i to może nawet kilka razy. Dzisiejsza sytuacja na rynku pracy sprawia, że musimy być bardziej elastyczni, mobilni i gotowi na wszelkie zmiany. 

---
Zdjęcie:http://www.transitionsabroad.com/images/farm_work.jpg