wtorek, 7 maja 2013

Jak wybrać auto, które najlepiej sprawdzi się w miejskiej dżungli ?



Podejmując decyzję o zakupie auta, każdy z przyszłych właścicieli zadaje sobie to samo pytanie - jakiego auta tak naprawdę potrzebuję?

Choć rynek motoryzacyjny oferuje nam mnóstwo modeli, z wieloma rozwiązaniami, w różnych przedziałach klasowych i z różnych półek cenowych, to dylemat ten wcale nie jest mały. Auto to przecież pojazd, który towarzyszy nam na co dzień, musi więc być dostosowany do naszych potrzeb, wymagań, a także do naszego trybu życia. Najważniejsze pytania, które musimy sobie zadać na samym początku to: jakiej ma być wielkości, jak będziemy z niego korzystać, jaki budżet możemy na niego przeznaczyć i ile ma nas kosztować jego eksploatacja? Jeśli po długich przemyśleniach dochodzimy do wniosku, że ma być on samochodem miejskim, ekonomicznym i mamy się zmieścić w cenie 15 tys. zł, to już połowę drogi mamy za sobą. Teraz pozostaje jedynie pytanie jak go wybrać, na co zwracać uwagę i czym się kierować.

Chyba każdy mieszkaniec dużego miasta przyzna, że poruszanie się po nim, zwłaszcza w godzinach szczytu, przypomina nieco przebijanie się przez dżunglę. Ciągła walka o wolne miejsce, zarówno te na jezdni, jak i na parkingach, wszyscy próbują się wyprzedzać, trąbią na siebie bądź denerwują się, gdy muszą stać w kilometrowych korkach... W takich warunkach potrzebujemy auto, które przeznaczone jest do zadań specjalnych, czym więc powinno się charakteryzować?

  • Samochód miejski powinien być mały i zwrotny. Docenimy to zwłaszcza podczas wszelkich manewrów. Niewielkim samochodem łatwiej nam będzie wyprzedzać, parkować czy zawracać. Aby jazda nim była jeszcze bardziej komfortowa, dodatkowo warto zwrócić uwagę na takie cechy, jak: mniejszy rozstaw osi, duża zwrotność, duży kąt szyby czołowej, jak i tylnej, wysokość siedziska (im wyższe, tym lepiej widzimy), a także duże lusterka boczne. Sporą przewagę w mieście, zwłaszcza podczas parkowania w niewielkich miejscach, dają dodatkowo krótkie lub suwane drzwi.
  • Auto przemieszczające się po mieście przemierza małe dystanse z niedużymi prędkościami, a do tego silnik pracując w większości na luzie (w korkach i na światłach) bezczynnie spala paliwo. Szukając więc samochodu ekonomicznego, nie zastanawiajmy się jedynie nad tym, czy ma to być benzyna czy diesel, bo to sprawa drugorzędna, ale skupmy się na tym, aby silnik był małej pojemności i najlepiej wyposażony w turbinę lub kompresor dla poprawy osiągów.
  • Wiele osób ma również dylemat skrzyni biegów – czy wybrać manualną, czy automatyczną. W tym temacie jednak jest tyle opinii, ilu kierowców. Z pewnością samochód z manualną skrzynią będzie nieco tańszy od automatu.
  • Samochód, który jeździ jedynie w warunkach miejskich, bardzo szybko się zużywa, dlatego też bardzo dobrze sprawdź przed zakupem jego przebieg i stan techniczny.
  • Dla większego komfortu jazdy poszukajmy auta, które będzie dla nas wygodne, czyli - pomimo małych gabarytów – przestronne wewnątrz. Dobrze, aby przy okazji miało na tyle duży bagażnik, by bez problemu pomieścić w nim zakupy bądź małe walizki.

W Polsce coraz wyraźniej można zauważyć trend samochodów miejskich. Przede wszystkim dlatego, że w tych warunkach sprawdzają się najlepiej, do tego są ekonomiczne i stosunkowo tanie. Za cenę 15 tys. zł na pewno znajdziemy samochód, który - co prawda - nie będzie nowy, ale z pewnością trafi w nasz gust i potrzeby.