piątek, 29 listopada 2013

Na co zwracać uwagę przy wyborze traktora rolniczego ?



Nowoczesne gospodarstwa rolne są bardziej zautomatyzowane niż kiedyś i coraz mniej przypominają te, które pamiętamy sprzed 20 lat. Mechanizacja sprawiła, że zmniejszyły się nakłady na prowadzenie działalności rolniczej, a praca stała się łatwiejsza i bardziej efektywna. W rezultacie dochody rosną. Ogromny udział w unowocześnieniu gospodarstw rolnych mają maszyny rolnicze, takie jak na przykład traktory. Jednak aby zacząć czerpać zyski, jakie przynosi wykorzystywanie maszyny, trzeba najpierw zainwestować w jej zakup, a to nie jest tanie.
Wybierając traktor trzeba sugerować się między innymi możliwościami wykorzystania go oraz powierzchnią gospodarstwa. W przypadku gospodarstwa o powierzchni 5 - 10 ha wystarczy traktor o mocy 25 – 28 kW i kolejno: dla 10 - 15 ha – ciągnik o mocy 28 - 35 kW, dla 15 - 20 ha – ciągnik o mocy 35 - 55 kW i ciągnik pomocniczy 25 - 28 kW, a dla 40 - 50 ha – ciągnik o mocy 90 kW i ciągnik pomocniczy 25 - 28 kW lub 35 kW. Poza powierzchnią, moc traktora powinniśmy dobrać również pod względem zapotrzebowania innych użytkowanych w gospodarstwie maszyn, takich jak maszyny i narzędzia do uprawy gleby. Starajmy się tak wybrać moc znamionową traktora, aby wykorzystać ją w 85 – 90 procentach.
Jednym z ważnych argumentów jest też koszt zakupu ciągnika. Ceny nowych traktorów przekraczają często możliwości finansowe polskich rolników, dlatego też wolą przeznaczyć część swojego niewielkiego budżetu na maszyny używane, często sprowadzane z zagranicy. Kiedy zdecydujemy się na zakup używanego traktora, musimy dokładnie sprawdzić kilka kwestii.
Powinniśmy sprawdzić traktor pod względem prawnym – przyjrzeć się numerowi nadwozia i silnika i porównać je z tymi, które znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. Warto wiedzieć, że aby uchronić się przed zakupem od złodzieja lub pasera, każdy pojazd możemy sprawdzić na policji. Sprawdźmy też, czy traktor nie jest zastawiony w banku, czy też sprzedany komuś innemu, albo posiada współwłaścicieli, którzy nie zostali uwzględnieni w dowodzie rejestracyjnym.
Kiedy zdecydujemy się na zakup używanego traktora, musimy dokładnie sprawdzić jego stan. Warto też poprosić o pomoc osobę, która ma w tej kwestii doświadczenie. Trzeba sprawdzić stan licznika motogodzin – czy jest sprawny i czy nie został cofnięty. Niestety nie zawsze da się to ustalić. Aby sprawdzić żywotność silnika, możemy dokonać badania przy pomocy manometru ciśnienia oleju. Pamiętajmy, aby silnik był wtedy zimny.
Nowoczesne traktory mają około 20 biegów, z możliwością instalacji tak zwanych biegów pełzających, dzięki którym można uzyskać najniższe prędkości jazdy. Przydaje się to przy ugniataniu pryzmy lub silosu. Niektóre wyposażone są w rewers – urządzenie, które pozwala na zmianę kierunku bez wciskania sprzęgła. Coraz więcej jest też ciągników z napędem na cztery koła.

--
Traktory i inne maszyny rolnicze znajdziesz w serwisie Mascus.