piątek, 31 października 2014

Jak szukać używanego samochodu w Internecie?



Dawniej, by kupić lub sprzedać samochód, jechało się na giełdę, która odbywała się zwykle w niedzielę w wyznaczonym do tego miejscu. Korzystało się też z ogłoszeń drobnych w lokalnych gazetach, które składały się z ograniczonej liczby znaków, wśród których można było zmieścić co najwyżej markę, model, rocznik i numer telefonu. Dziś prym w pośrednictwie pomiędzy sprzedającym a kupującym samochód wiedzie Internet. w którym znajdziemy portale ogłoszeniowe, pozwalające umieścić obszerną informację o sprzedawanym samochodzie, wzbogaconą o zdjęcia, i to zupełnie za darmo.
Powszechny dostęp do Internetu sprawił, że transakcje kupna-sprzedaży samochodów przeniosły się właśnie tam. Giełdę i lokalne gazety wyparły portale ogłoszeniowe, pozwalające umieścić obszerną informację o sprzedawanym samochodzie, wzbogaconą o zdjęcia, i to zupełnie za darmo. Nic więc dziwnego, że Polacy właśnie tam szukają swoich przyszłych samochodów. Trzeba być przy tym ostrożnym i trzymać się kilku zasad. Jak podejść do tematu i na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu używanego auta?

Rezerwujemy trochę czasu
Samochód, nawet ten starszy i z drugiej ręki, jest zakupem kosztownym, dlatego też należy zachować powściągliwość i nie podchodzić do tematu zbyt pochopnie. Trzeba przeglądać ogłoszenie regularnie i na spokojnie. Nie można od razu „napalać się” na auto, które zobaczymy, jako pierwsze. Nastawmy się na to, że poszukiwanie samochodu zająć może nawet kilka tygodni. Czeka nas także odwiedzanie ogłoszeniodawców i sprawdzanie stanu technicznego aut.

Chłodna ocena samochodów
Nie możemy dać się złapać na wątpliwe okazje, czyli samochody w podejrzanie niskich cenach, wyraźnie odbiegających od wartości większości podobnych egzemplarzy. To przecież niemożliwe, że ktoś próbuje sprzedać naprawdę dobre auto za bezcen. Coś musi być tu nie tak. Lepiej zapłacić typową cenę i cieszyć się z bezproblemową jazdą, niż skusić się na pozorną oszczędność i być stałym gościem u mechanika. Jeśli mamy wątpliwości co do wartości danego egzemplarza, zawsze możemy zapytać, czy ma dokument wyceny od rzeczoznawcy, a jeśli nie, poprosić u wspólną wizytę u takowego.


Oględziny samochodu i jazda próbna
Jeśli zainteresują nas jakieś egzemplarze, musimy umówić się ze sprzedającymi na ich oględziny. Nie ma mowy o zakupie auta bez uprzednich oględzin. Konieczna będzie także jazda próbna. Musimy sprawdzić, jak zachowuje się auto na różnego rodzaju drogach oraz jak funkcjonuje jego układ sterowniczy i zawieszenie.
Jeśli nie znamy się za dobrze na samochodach, nie jedźmy sami. Poprośmy o eskortę kogoś, kto zna się na rzeczy, na przykład zaprzyjaźnionego mechanika, który będzie potrafił dobrze ocenić stan samochodu. Jeśli nikogo takiego nie znamy, możemy zaproponować sprzedawcy wizytę kontrolną w warsztacie na nasz koszt. Uczciwy sprzedawca, który nie ma nic do ukrycia, nie będzie się sprzeciwiał. Fachowiec natomiast oceni stan auta i wyceni koszty ewentualnych napraw.

Sprawdzenie numeru VIN
Porównanie numeru VIN, jaki nosi samochód z podanym w dowodzie rejestracyjnym pozwoli na zweryfikować legalność auta. W razie wątpliwości możemy sprawdzić numer także w internetowej bazie lub na policji.  ten sposób dowiemy się, czy nie mamy do czynienia z fałszerstwem lub samochodem figurującym na liście pojazdów utraconych.

Płacimy gotówką przy odbiorze
Pamiętajmy, żeby płacić za samochód tylko gotówką i dopiero przy odbiorze. Nie decydujmy się na zakup samochodu na odległość i wpłacanie „z góry” wysokiego zadatku, gdyż może to się źle dla nas skończyć. Nie mamy przecież pewności, że taka osoba jest uczciwa, gdyż jej po prostu nie znamy.

Uważnie czytamy umowę
zanim podpiszemy umowę kupna – sprzedaży samochodu, powinniśmy ustalić wszystkie dane kontrahenta, jak i warunki zawieranej transakcji. Trzeba przy tym dopilnować, aby w treści umowy zostało zawarte oświadczenie, że samochód nie posiada żadnych obciążeń, jak i ukrytych wad technicznych. Gotową umowę należmy bardzo uważnie przeczytać, dopytując przy tym o wszystko, co jest w niej dla nas niezrozumiałe. Pamiętajmy też, że stroną umowy musi być osoba, z którą właśnie zawieramy umowę. Nie zgadzajmy się na sytuację, że na przykład ktoś zawiera umowę w imieniu krewnego.

Podejrzane oferty zgłaszamy
Internetowe serwisy ogłoszeniowe umożliwiają zgłoszenie podejrzanych lub nieuczciwych ofert. Na przykład w przypadku serwisu znajdzto.pl, można to zrobić poprzez kliknięcie w link zgłoś naruszenie regulaminu”. Po weryfikacji zgłoszenia pracownicy portalu usuwają z bazy budzące wątpliwości ogłoszenie.