wtorek, 17 marca 2015

Wynajem mieszkania. Garść fachowych porad dla początkujących.

Wiele osób, które wciąż studiuje w mieście, które nie jest ich miastem rodzinnym, a mimo tego z różnych względów nie dostali miejsca w akademiku, staje przed koniecznością wynajęcia mieszkania.  Z tego typu operacją wiąże się wiele bankowych i administracyjnych operacji, wśród których najważniejszą jest zdecydowanie umowa najmu. Umowę tego typu zawiera się nawet kiedy nie wynajmujemy całego mieszkania, a jedynie jeden pokój. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie czynić wcześniej żadnych opłat ani zaliczek na rzecz właściciela – jeśli będzie nieuczciwy, wydane pieniądze mogą nigdy do nas nie wrócić. Umowę można też potwierdzić notarialnie – co prawda wiąże się to z dodatkowym kosztem, ale później jest dużo łatwiej egzekwować jej postanowienia.

Co umowa zawierać powinna
Oprócz umowy dobrze jest spisać protokół zdawczo – odbiorczy, by opisać w nim wszystkie elementy, sprzęty i meble pozostawione w mieszkaniu, a także stan w jakim są ściany i podłogi. To pomoże uniknąć pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej za uszkodzenia powstałe z czyjejś winy, na koniec naszego okresu najmu. Nie wolno też zapomnieć o spisaniu stanu liczników w dniu odbioru mieszkania. Dzięki temu będziemy płacić tylko za energię i wodę, którą sami zużyliśmy, nie zaś za poprzednich wynajmujących. Dobrze sformułowana umowa zawiera również odrębną pozycję z wyszczególnioną wysokością opłat, a także informację o sposobie zapłaty – za co i komu płacimy. Całość wymaganej kwoty da się wygodnie rozbić na cenę za wynajem, czynsz (płacony wspólnocie lub spółdzielni) i opłaty za media. Jeśli  właściciel pobiera od nas tylko kwotę za najem, reszta opłat spada na nas. W niektórych jednak wypadkach, właściciel będzie żądał co miesiąc całek kwoty, łącznie z opłatami za prąd, gaz, wodę i Internet. Niezależnie jakie rozwiązanie zostanie przyjęte, musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w postaci adekwatnego wpisu do umowy. Wreszcie, nie można zapomnieć o kwestii dodatkowych opłat i najpopularniejszej z nich – kaucji. Inaczej, jest to jednorazowa opłata, przeznaczona do zwrotu, najczęściej zbliżona wysokością do kwoty miesięcznego czynszu. Kaucję otrzymuje się z powrotem po wyprowadzeniu się z wynajmowanego mieszkania. Jego właściciel nie może ani kaucji zatrzymać ani przeznaczyć jej na naprawę potencjalnych usterek.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Jeśli dostęp do Internetu mieści się przy wynajmowaniu mieszkania w czołówce listy naszych priorytetów, należy zorientować się w dostępnych możliwościach. Większość dostawców usług internetowych dopuszcza podpisanie umowy wyłącznie na konkretny lokal i w tym przypadku będzie nam niezbędna zgoda właściciela. Weź pod uwagę, że umowy najczęściej podpisuje się na dwa lata. Spytaj właściciela o możliwość korzystania ze schowka lub piwnicy. Dostęp do nich docenisz, kiedy przyjdzie ci przechowywać rower, lub wprowadzasz się z dużą ilością rzeczy, na które w mieszkaniu nie ma miejsca. Być może jesteś zmotoryzowany – wtedy trzeba dowiedzieć się o możliwość korzystania z parkingu czy garażu. Dla każdego przypadku należy ustalić odrębne zasady korzystania z miejsca, ponoszenia opłat miesięcznych i podatku od miejsca parkingowego. Wszystkie powiązane kwestie powinny zostać pisemnie uwzględnione w umowie najmu – ustalenia słowne nie są wiążące.