niedziela, 4 listopada 2012

Zawód stolarza stracił dziś na popularności, ale za to zyskał większą wartość!



stolarz
Drewno to materiał konstrukcyjny, który od wieków jest popularny w produkcji mebli. Sięgając pamięcią do lat dzieciństwa, bądź słuchając opowieści rodziców i dziadków zauważymy, że kiedyś w domach były tylko takie. Dziś, ze względu na innowacyjność w konstruowaniu, postęp w poszukiwaniu nowych rozwiązań, a także nieustannie rosnącej ceny drewna, w sklepach znajdziemy przeważnie meble z płyty wiórowej, okleiny czy plastiku. Coraz więcej osób tęskni jednak za tradycją, docenia wytrzymałość, elegancję i dopracowany wygląd mebli drewnianych. Poszukuje się więc stolarzy, którzy wykonają drewniane meble na zamówienie.
Nie da się ukryć, że stolarz nie jest już dziś zawodem tak popularnym, jak jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Patrząc jednak na to, że są oni coraz częściej poszukiwani, można z powodzeniem stwierdzić, że zawód ten nie stracił na wartości, a nawet wartość ta ciągle rośnie.

Zawód stolarza w Polsce swoją historią sięga końca XV wieku. Początkowo stolarze tworzyli przedmioty codziennego użytku i meble z drewna za pomocą ręcznych narzędzi i pracy własnych rąk. Dziś dzięki wynalezieniu odpowiednich narzędzi oraz maszyn praca stolarza wygląda zupełnie inaczej, niż wtedy, a meble czy inne przedmioty z drewna można wytwarzać znacznie szybciej.
Profesjonalny warsztat stolarski jest dziś pełen pił elektrycznych i ręcznych, pilarek łańcuchowych bądź elektrycznych, wypalarek do drewna, dzięki którym rzeźby zyskują na wartości, frezarek, strugarek, szlifierek taśmowych, a także tokarek. Do dnia dzisiejszego stolarze jednak wykorzystują wiele narzędzi ręcznych. Do najpopularniejszych i ponadczasowych zaliczają się: młotek, strug i dłuto.

Same narzędzia to jednak nie wszystko. Obróbka drewna to zadanie niezwykle trudne i wymaga posiadania odpowiednich umiejętności rzemieślniczych, wiedzy na temat tego, jak zachowuje się drewno i różne jego gatunki podczas pracy nad nim. Zawód stolarza wymaga poza tym pomysłowości, kreatywności, naprawdę sporego zaangażowania, odpowiedniego działania i silnej determinacji, a więc jest to raczej zajęcie dla pasjonatów, którzy nie tylko to lubią to, co robią, ale też wkładają w to całą swoją duszę.
Prawdziwą pasję stolarza można zauważyć zwłaszcza w produkcji mebli. Dobry stolarz potrafi wyczarować na zamówienie klienta meble o dowolnym kształcie, nie tylko na podstawie rysunków technicznych, ale również przy wykorzystaniu projektów własnych. Dobrze dobrane oraz wykonane meble będą nam gwarantować, że pomieszczenie, w którym je umieścimy będzie wyglądało estetycznie, oryginalnie i efektownie. Niestety, decydując się na tego typu rozwiązanie, trzeba liczyć się z tym, że jest to dość kosztowne. Ceny mebli na wymiar są różne i zależą między innymi od miejsca, w którym będą stawiane, od ich rozmiaru, a także od rodzaju drewna. Najbardziej popularnymi materiałami w meblarstwie są obecnie: buk, sosna, dąb oraz klon. Coraz częściej także decydujemy się na drzewa egzotyczne, jak: mahoń, heban czy palisander.
Ceny mebli, uwzględniając więc wszystkie możliwości oraz wymagania klienta, mogą być w tym przypadku dość wysokie. Jeśli jednak jesteśmy znudzeni taśmowo produkowanymi szafami, stolikami czy regałami, bądź chcemy mieć oryginalną kuchnię na wymiar, a finansowo możemy sobie na to pozwolić - stolarz i indywidualny projekt mebli to idealne rozwiązanie.

----
zdjęcie:http://goniec.com/goniec-media/upload_old/Praca/praca-151.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz