piątek, 21 grudnia 2012

Sieczkarnia i kosiarka rotacyjna



Rozwój technologii sprawił, że dziś automatyzacja, mechanizacja rolnictwa, a także różnego rodzaju usprawnianie wszelkich prac związanych z uprawą roślin i hodowlą zwierząt są na porządku dziennym. Przeciętny współczesny rolnik posługuje się co najmniej kilkoma – bardziej lub mniej – zaawansowanymi maszynami rolniczymi. Kombajny, kosiarki, glebogryzarki, młockarnie, pługi, sieczkarnie, siewniki… To tylko przykłady. Maszyn jest coraz więcej i są coraz bardziej specjalistyczne, a przy tym coraz wydajniejsze. Jak pracują? Do czego służą? W jaki sposób są skonstruowane? Dziś krótko o dwóch z nich: sieczkarnia i kosiarka rotacyjna.

Sieczkarnia
Sieczkarnia jest maszyną rolniczą służącą do cięcia, rozdrabniania, miażdżenia, czyli przerabiania na sieczkę roślin pastewnych. Najczęściej wykorzystuje się ją do cięcia słomy trawy i kukurydzy, ale także do innych roślin przeznaczanych na paszę, jak sorgo, lucerna czy koniczyna.
Pierwsze najprostsze sieczkarnie pojawiły się w rolnictwie w XIX wieku, ale seryjną produkcję zaawansowanych sieczkarni samojezdnych rozpoczęto dopiero w wieku XX. Wcześniej prace tego typu wykonywano ręcznie narzędziami podobnymi do kosy, tylko nieco mniejszymi. Wprowadzenie maszyny bardzo usprawniło ten pracochłonny etap całego procesu produkcji paszy.
Dziś funkcjonuje kilka rodzajów sieczkarni: wspomniane już sieczkarnie samojezdne (uznawane za najefektywniejsze), sieczkarnie polowe (przyczepiane do ciągnika) oraz stacjonarne (z napędem ręcznym albo elektrycznym). Są też sieczkarnie stanowiące część wielofunkcyjnych kombajnów. Poszczególne typy różnią się przede wszystkim wydajnością, a także ceną i opcjami (na przykład regulowana długość cięcia).
Najbardziej znane w Polsce marki i firmy, które produkują sieczkarnie (samojezdne) to między innymi: John Deere, Krone, Massey Ferguson…

Kosiarka rotacyjna
Kosiarka to maszyna rolnicza do koszenia trawy i innych zielonek. Używa się jej przede wszystkim na terenach łąkowych.
Podobnie jak w przypadku sieczkarni, także kosiarka rolnicza może być urządzeniem samojezdnym lub doczepianym do ciągnika. Ten pierwszy typ bywa często wyposażony w dodatkowe przydatne w rolnictwie funkcje, na przykład spulchniacze lub zgniatacze pokosu. Najczęściej używanymi dziś w rolnictwie typami kosiarek, są kosiarki dyskowe i kosiarki rotacyjne.
Jak działa kosiarka rotacyjna? W tego typu maszynie częścią tnącą jest bardzo szybko obracający się nóż. Roślina jest ścinana w efekcie silnego uderzenia w nią ostrza. Nie jest dociskana do innego elementu, ani chwytana – działa wyłącznie uderzenie. Ponieważ taki rodzaj koszenia powoduje dość znaczące szarpanie rośliną, często system ten łączy się z systemem rozdrabniania podczas koszenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz