wtorek, 29 stycznia 2013

Używane części samochodowe, czyli naprawa auta przyjazna dla naszej kieszeni!



Prędzej czy później każdego posiadacza auta spotyka sytuacja, kiedy jego samochód odmawia posłuszeństwa. Bez względu na to, czy spowodowane jest to po prostu zwykłym zużyciem podzespołów, czy niewłaściwą eksploatacją, jedno jest pewne - wymagana jest naprawa.
Coraz więcej osób naprawiając swój samochód szuka oszczędności, nie tylko próbując wymienić daną część samodzielnie, ale również kupując części używane.
Choć każdy zapewne przyzna, że wolałby kupić części nowe, oryginalne i objęte gwarancją, to jednak zasobność naszych portfeli, a także specyfika polskiego rynku motoryzacyjnego stawia nas w wielu przypadkach przed koniecznością zakupu części używanych.

Czy jednak jest to dobry wybór i co zrobić, aby nie kupić przysłowiowego kota w worku?
Oczywiście, jak przy każdym produkcie kupowanym z drugiej ręki, tak i w tym przypadku, istnieje pewne ryzyko. Można jednak obniżyć je do minimum, jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad.

Jak nie sparzyć się przy zakupie używanych części samochodowych?

  • Przede wszystkim, przeanalizujmy nasze kompetencje, a dokładniej mówiąc zastanówmy się, czy znamy się na motoryzacji na tyle dobrze, że sami jesteśmy w stanie wybrać odpowiednie części. Jeśli nie, zapoznajmy się z opinią zaprzyjaźnionego fachowca, poczytajmy dyskusje na forach internetowych lub kupmy daną część w miejscu, w którym będzie mogła doradzić nam osoba fachowa i uczciwa.
  • Zwróćmy również uwagę na to, gdzie kupujemy używane części samochodowe. Najtańszą opcją będą zapewne szroty czy różnego rodzaju złomowiska, ale tak naprawdę są to miejsca najmniej bezpieczne i sprawdzone. Inną możliwością są giełdy samochodowe, tu możemy daną część zobaczyć, niekiedy sprawdzić i osobiście przekonać się, czy rzeczywiście warta jest zakupu. Wiele osób kupuje tego typu części na giełdach internetowych. Jest tu pewne ryzyko, gdyż tak naprawdę nie wiemy, co do nas trafi, natomiast zawsze możemy zabezpieczyć się i wysłać pieniądze po sprawdzeniu, jeśli nam się to opłaca, jechać i zobaczyć element lub po prostu zaufać sprzedawcy. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się firmy specjalizujące się w rozbiórkach powypadkowych samochodów. Pracują w nich bowiem fachowcy, którzy ocenią czy dana część nadaje się do użytku, a poza tym możemy otrzymać na nią gwarancję.
  • Uważajmy również na elementy, które w danym modelu samochodu psują się notorycznie, gdyż ryzyko trafienia na część w złym stanie znacznie wtedy wzrasta.

Stając wobec awarii samochodu wiele osób rozważa, czy lepiej postawić na dużo droższą gwarancję, czy zaryzykować za niższe pieniądze. Jeśli wybierzemy drugą opcję pamiętajmy o tym, aby w miarę możliwości poznać nasz zakup, gdyż nie chodzi tylko o oszczędności, ale przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz